"Sarah. J. Maas - Dvůr trnů a růží" aneb Talent a současná literatura pro mládež

27. září 2016 v 21:23 |  Fantasy
Z tohoto článku se nějakým způsobem stalo jakési zamyšlení o současné literatuře pro mládež, nečekejte prosím kladné ohlasy ani recenzi na knihu, tato kniha mě pouze k zamyšlení nad tímto problémem dovedla a je pouhým prostředníkem, přes kterého jsem se dostala k jádru věci. Vezměte prosím tuto informaci na vědomí a klidně odsuzujte můj názor, jen si předtím celý článek přečtěte. Klidně mi můžete napsat nesouhlasný komentář, ráda zjistím, jak se na věc díváte vy.


oficiální anotace:
Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, zaútočí na ni
podivný tvor. Odvleče ji do svého doupěte, které se ukáže být jiným
světem. Tam zjišťuje, že tajemným únoscem je jedna z nesmrtelných
bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku.
Feyre čeká těžký úkol - musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný
svět i svého únosce.

Nadšená, že autorka jedné z mých oblíbených knih (Skleněného trůnu) napsala další knihu, jsem se vydala si ji okamžitě koupit, bez toho, že bych nějak moc zkoumala, o čem vlastně je. Fantasy kniha na motivy Krásky a zvířete od Sarah. J. Maas, to přeci nemůže být špatné, ne? Hned jak jsem vyšla z obchodu, začala jsem horlivě číst a příběh mi připadal celkem slibný. Nějakým způsobem se ale stalo, že jsem knihu ve výsledku četla tři týdny. A nebylo to proto, že bych na ni neměla čas. Není sice nejkratší (má přes čtyři sta stran), ale například Cress, která má ještě o 200 stran více, jsem stihla přečíst za dva dny (pravda, bylo to o prázdninách, ale to není, co se teď snažím říct). Jednoduše řečeno, jak se děj začínal zamotávat, s touhle knihou to šlo zkopce. Uvědomte si prosím, že tohle je čistě můj osobní názor, věřím, že spoustě lidem se příběh líbit bude. Pro mě je však tato kniha velmi paradoxní a ráda bych vysvětlila svůj složitý názor.Můj hlavní problém, který s touto knihou mám je, že autorka umí psát. Umí psát velmi dobře, dokáže mistrně vylíčit nejmenší detaily situace, které dohromady zanechávají velmi silný dojem. Její styl psaní vás jednoduše stáhne s sebou a nechá vás ohromené uprostřed nečekaných situací. Jádro mého problému spočívá v tom, že se v takovýchhle situacích ocitnout nechci. Obdivuji autorku jako spisovatelku, která velmi dobře vládne slovem, ale mám bohužel pocit, že svůj talent využívá řekněme k nesprávným účelům. Problémem není to, jak píše, ale co píše. Nechci nikoho urazit, už vůbec ne autorku samotnou, ale děj knihy mi přijde neskutečně zamotaný a nemožný (představujte si pod tímto pojmem, co chcete), zkrátka na mě působí jako jakási umně napsaná slátanina. Co mi na téhle knize nejvíc vadí je, o čem vlastně je. Místy až naturalistické popisy se mísí s prapodivným milostným příběhem, který mi moc ani nedává smysl. Dívka se ocitne u někoho, koho už z podstaty nenávidí a najednou, bez jakéhokoli uvědomnění či upozornění po něm neskutečně touží. Detaily byly občas pro mě až příliš detailní a příběh hororového charakteru mě nijak neoslnil. Jediné, co jsem asi tak od půlky knihy byla schopna vidět, bylo, že autorka zkrátka marní svůj talent. Kdyby takhle napsala klasický příběh, jistě by se zapsal do dějin.

Z tohoto ale vlastně neviním ani tak autorku samotnou, jako spíš kam dnešní literatura dospěla. V mnohých knihách se bohužel setkávám s opakujícími se motivy, nechutnými detaily nebo podivně zamotanými hororovými náměty. Mnoho slibně začínajících knih se zvrtne v něco, co na mně působí, jako že to je špatně. Mnoho současných spisovatelů má v oblibě takzvané "neočekávané zvraty", které jsou zčásti neočekávané taky proto, že jsou naprosto nereálné a vlastně směšné. Přidávání takovýchto absurdních prvků do už předtím pochybného příběhu vede k tomu, že vznikne strašná slátanina. Mnoho čtenářů pak ale v těchto absurdních příbězích a "nečekaných zvratech" vidí něco, co by sami nevymysleli, a mají pocit, že to je úžasné, čímž podporují autory podobných slátanin, aby pokračovali ve psaní nesmyslů, čímž se uzavře nekonečný koloběh špatných knih.

Spousta lidí také dnes nevidí v knize víc než pouhý příběh. Mnozí nevidí, jak autor používá slova. Když vás kniha vtáhne do děje, bývá to spíše tím, že je dobře napsána, než že by byla plná neočekávaných zvratů a sršela originalitou, na to je dobré při čtení knihy myslet. Spíš ve vás zanechá hluboký dojem dobře napsaná kniha s ne až tak nabitým dějem, než mizerně napsaná kniha k prasknutí nacpaná zamotaným příběhem. A protože mnoho čtenářů baží jen po příběhu, nedokážou ani poznat dobrou knihu. Dobrou knihou je pro mně kniha nejen s příběhem, který se mi líbí, ale i dobře napsaná kniha. Když vhodně skloubíte talent psát se schopností vymyslet dobrý příběh, vznikne literární dílo. Když však jedno z toho vynecháte, mělo by to teoreticky značně snížit vaši šanci na úspěch, v dnešní době ale mnohdy platí, že čím absurdnější a zamotanější příběh, tím lepší. V takovémhle případě mi ale přijde výsledek jako zabíjení talentu. Dnes většina lidí nečte knihy, aby ocenila autorovu schopnost líčení situace, jen prahnou po ději, a když ho není dost, knihu považují za nudnou. Jsou ale i tací, kteří nevyžadují spletitý příběh a uvítají, když někdo umí psát. A myslím, že i pro takovouhle menšinu má cenu psát knihy.

Omlouvám se, pokud jsem někoho urazila, ale píšu svůj svobodný názor a pravda holt někdy může bolet. Chápu, že někdo můj článek naprosto odsoudí, ale zkuste se prosím alespoň trochu zamyslet až budete číst podobnou knihu. Moderní romány jsou sice svým způsobem originální, ale pokud si jich přečtete větší množství, zjistíte, že často originalitu čerpají od sebe navzájem. Když se podíváte na náměty některých knih, možná si uvědomíte, že kdybyste sami něco takového vymysleli, asi byste příběh nakonec nesepsali, protože by vám připadalo absurdní a svým způsobem směšné něco takového někde publikovat. Kdybyste však tuto fázi překonali, váš příběh by se stal světoznámým. Zkuste napsat, co vás zrovna napadne, třeba vám poradí mladší sourozenci nebo vaše děti. A jednou, až budete slavní, mi poděkujete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama