Oscar Wilde -Strašidlo Cantervillské

22. dubna 2016 v 23:31 |  první dojmy
oficiální anotace:
Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville, kde už po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace svých potomků. Nový majitel, vyslanec Spojených států amerických, je osvícený muž, který nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Strašidlo, vtělení evropské romantiky a nostalgie, je konfrontováno s představiteli Nového světa, kteří byli tehdejšími Brity vnímáni jako vulgární, přízemní zbohatlíci...


Konečně jsem se zase dostala k tomu, abych napsala nějakou recenzi. Rozhodla jsem se zařadit další klasiku, kterou je dobré znát nejan k maturitě a která je zároveň jednou z mých nejoblíbenějších knih. Strašidlo Cantervillské je jednou z mála knih o strašidlech, která vlastně není strašidelná. Sira Simona vám bude při čtení povídky líto nebo se mu budete smát (či posmívat), budete k němu mít kladný či záporný vztah, ale bát se nejspíš nebudete ani chvilku (což je v mém případě docela neobvyklé).
Stejně jako všechny ostatní Wildovy povídky, Strašidlo Cantervilské má výbornou zápletku, neskutečný pohled na realitu a skvělý humor, občas zacházející do sarkasmu, který je však zcela neškodný. I přes zdánlivě jednoduchoou zápletku má příběh hloubku a je dokonale promyšlený, což Oscar Wilde skromně nedává najevo tolik, jak by mohl. Právě svou trochu skrytě dokonalou promyšleností působí tento příběh na čtenáře zvláštním, okouzlujícím dojmem.V povídce nechybí rozmanité druhy postav, stejně jako perfektně vystižená rozdílná podstata američanů a angličanů. Příběh je psán ve třetí osobě, ale většinu času je vyprávěn z pohledu strašidla. Sir Simon sám o sobě je velmi složitou osobností, která už byla jednou zlomena a teď se ji podařilo zlomit znovu. Co tuto povídku odlišuje od jiných duchařských vyprávěních je fakt, že strašidlo vlastně ani strašit nechce a má psychiku stejně složitou jako každý živý člověk (kterým ostatně dříve bývalo). Není žádnou zlou stvůrou ani krvelačnou kreaturou, je mu však souzeno se tak chovat.

Strašidlo Cantervillské vás zaujme hlavně svou zvrácenou upřímností a nepředstavitelně přirozeně působící převrácenou realitou. Je to jedna z nejlepších povídek, co jsem četla a určitě by ji měl každý znát. Knize jsem dala 5 hvězdiček z 5, což asi nikoho nepřekvapuje. Kromě Strašidla Cantervillského doporučuji i ostatní povídky Oscara Wilda. Myslím, že ať už si přečtete kteroukoli z nich, nebudete toho litovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama