Únor 2016

Sabaa Tahirová - Jiskra v popelu

28. února 2016 v 19:41 Fantasy
oficiální anotace:
Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.
Elias, nejlepší voják na akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se Zkoušek, nemilosrdné soutěže, z níž má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.
Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.


Tuto knihu jsem začala číst, aniž bych věděla, co od ní očekávat. Chtěla jsem ji vlastně jen proto, že se dívám na videa amerických booktuberů a některým z nich věřím natolik, že prostě chci číst knihy, které čtou, bez toho, že bych tušila, co jsou zač. Když jsem tedy tuhle knihu uviděla v knihkupectví, neváhala jsem a okamžitě jsem si ji koupila. Až pak jsem začala řešit, o čem vlastně je. Musím přiznat, že nevím, co jsem čekala, ale rozhodně jsem nečekala tohle. Svět, ve kterém se příběh odehrává, byl naprosto odlišný jakékoli mé představy. Neznamená to ale, že se mi kniha nelíbila, naopak předčila má neurčitá očekávání a i přes to, že není úplně krátká, jsem ji doslova zhltla. Vpodstatě jsem celý víkend jenom četla, ale vůbec toho nelituji.

Nový domov pro knihy

12. února 2016 v 20:13 první dojmy
Tento článek bude zase oddychový, rozhodla jsem se, že zkusím občas psát články k tématu týdne (pořád se ale budou týkat knih).

Poslední dobou jsem dost přemýšlela, jestli je chytré zbavovat se knih, které už nechcete. Asi před půlrokem jsem odnesla kolem dvaceti knih do Městské knihovny na výměnu a vzala jsem si za ně jen asi tři. Byly to převážně dětské knihy, ke kterým se s největší pravděpodobností už nikdy nevrátím. Když jsem se dozvěděla, že bude výměna v knihovně, všechny knihy jsem bez nějakého přemýšlení popadla a odnesla je tam. Později jsem ale začala přemýšlet o tom, kolik ty knihy musely stát, a začala jsem svého činu litovat.

Příliš mnoho informací - knižní TAG

5. února 2016 v 17:03 Book TAG
Rozhodla jsem se odpovědět na další spoustu otázek týkajících se knih, protože mě celkem bavilo psát minulý knižní TAG a nikdo proti tomu neprotestoval. Třeba v tomto článku najdete nějaké zajímavé doporučení. Otázky jsem brala z anglické blogerské verze tohoto TAGu a sama jsem si je překládala. A opět tu nemám všechny, je jich totiž celkem padesát a na některé bych nejspíš nezvládla odpovědět.