Duben 2014

Tahereh Mafi - Jsem roztříštěná

30. dubna 2014 v 19:18 Dystopie
Oficiální anotace:
Jsem prokletá.
Mám dar.
Jsem zrůda.
Jsem víc než jen člověk.
Můj dotek je smrtící.
Můj dotek znamená sílu.
Jsem jejich zbraň.
Budu se bránit.
Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň. Ovšem Juliettina představa je úplně jiná…


První, co vás asi na knize upoutá je způsob, kterým je napsána. V knize jsou přeškrtané části, čož umožňuje více do hloubky poznat Juliette, která knihu vypráví. Jsou to vlastně její myšlenky, které si zakázala. Kromě přeškrtaných vět jsou v knize ještě čísla (opravdu čísla, nejsou napsána slovy), což stylu, jakým je kniha napsána, dodává další dimenzi. Jednoduše shrnuto, myslím, že styl psaní je velmi specifický a určitě se nemusí líbit každému. Ale teď už k příběhu.
Příběh zasazený do budoucnosti je velmi nápaditý a dobře popisuje atmosféru naprosto zničeného světa, kde se začal vytrácet veškerý život. Postavy se během příběhu nihy mění, některé víc a některé míň. Největší změna ale asi je v tom, jak Juliette vnímá samu sebe. Kniha se taky (kromě příběhu samotného) dost zaměřuje na psychiku a vztahy nejen mezi dvěma lidmi, ale i vztah vnitřní a vnější stránky jednoho člověka.
Celkově se mi kniha líbila, ale neoslovila mě tolik jako některé jiné knihy, co jsem četla.
Knize bych dala 4.5 hvězdičky z 5, protože se nemůžu rozhodnout, jestli mám dát 4 nebo 5.

Veronica Roth - Aliance

17. dubna 2014 v 15:54 Dystopie
Tato kniha je třetím dílem trilogie Divergence. Pokud jste předchozí dva díly (Divergence a Rezistence) nečetli a nechcete, abych vám z nich něco prozradila, článek nečtěte, je pravděpodobné, že z nich něco prozradím..

Oficiální anotace:
Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném - po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.


Tato kniha byla plná strhujících událostí, ohromujících informací a šokujících tajemství. Nechyběly ani akční scény, které měly ještě větší důvody a záměry než v předchozích dílech. Aliance byla z celé trilogie nejemotivnější a jednoznačně nejlepší. Bylo úžasné, jak se situace po shlédnutí videa vyvinula, co všechno způsobilo jeho odhalení. Pravda skrývající se za hranicemi města byla šokující. Konečně jsme se dozvěděli, co vlastně znamená divergence. Celou knihu provázely velmi silné emoce a napětí. Narozdíl od předchozích knih byla tato víc psychická. Nejvíc emocí si ale autorka schovala na konec knihy. A jakých emocí! Pro poslední díl trilogie mám určitě místo ve svém srdci. Myslím, že to byl úžasný konec po všech stránkách, i když se neobešel beze ztrát.
Knize bych dala 5 hvězdiček z 5 a milion navrch.

Celý článek obsahuje moje reakce, což se bohužel neobejde bez prozrazení konce knihy. Pokud jste knihu nečetli a nechcete si zkazit překvapení (a věřte mi, to opravdu nechcete), nečtěte celý článek.

Rachel René Russel - Deník Mimoňky

8. dubna 2014 v 18:22 Oddychovky
Tento článek bude o všech dílech, které zatím vyšly (tj.4), dohromady. Přijde mi, že jednotlivě není moc co popisovat.

Oficiální anotace:
Druhý stupeň základky je boj. Zvlášť, když je člověk jen o trochu oblíbenější než plíseň ve sprchách a život mu ničí proradná rivalka, která si brousí zuby na kluka tvých snů.

Nestačí, že Nikki J. Maxwellová má otce, který se živí hubením brouků. Ještě se kvůli tomu dostane do prestižní soukromé školy, kam moc nezapadá. Z pohledu její zapřisáhlé nepřítelkyně MacKenzie, dokonalé dívky, která má vše, co je třeba, je Nikki prostě "mimoňka". A toto je její deník. Zachycující příhody každodenního života, například jak si chtěla z naslouchátka vyrobit luxusní hands-free, jak se snažila sbalit nejhezčího kluka a co zažívala se svými novými kamarádkami, Chloe a Zoey.
Doplněno výstižnými ilustracemi.


Deníky mimoňky jsou vpodstatě o každodenním životě Nikki Maxwellové. Dívka, která není příliš oblíbená přišla do soukromé školy a píše si deník o svých trápeních, zážitcích a hlavně potyčkách se svou věčnou rivalkou MacKenzie Hollisterovou.

Knihy se vpodstatě ani nedají moc počítat za opravdovou literaturu. Je v nich hodně obrázků a text je jednoduchý, takže se dá v klidu přečíst za hodinu. Děj knih je vpodstatě o běžném životě, ale je okořeněný o vtipné příhody, které spojuje hlavní příběh. Je to dobrá oddychovka, když nechcete nic složitého. V knihách taky není nic, nad čím by člověk musel zrovna přemýšlet.
Celkově mi knihy přijdou pěkně promyšlené, často si říkám, jestli je těžší vymyslet něco, co by se v reálném světě mohlo stát a nikdo by se nad tím nepozastavil, nebo fantasy knihu s naprosto nerealistickými kreaturami a úžasným novým světem.
I přesto, že se tyto knihy dost liší od toho, co normálně čtu, je mám ráda a těším se na další díly.
Pokud máte rádi knihy jako Deník malého poseroutky, myslím, že tohle je kniha pro vás.

(Na Deník malého poseroutky možná taky napíšu článek. Kdyžtak mi dejte vědět, jestli o to stojíte.)