Březen 2014

P.C. Castová, Kristin Castová - Označená (Škola noci 1)

22. března 2014 v 21:27 Fantasy
Oficiální anotace:
Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Jediný, s kým si v ní nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého...


Kniha mě zezačátku zaujala hlavně tím, že se odehrává v současnosti. Je to vlastně dnešní svět se vším všudy, tak, jak ho známe, s jedinou vyjímkou - občas je nějaký puberťák označen a začne se měnit v upíra. Snad odjakživa existují Školy noci - školy pro "mláďata", jak se říká lidem měnícím se v upíry. Také se mi hodně líbil pohled na upíry jako takové, žádné zrůdy s ostrými špičáky, které koušou lidi do krku, vysávají jim krev a následně je mění taky v upíra. V této knize jsou všechna nám vpodstatě všeobecně známá fakta o upírech jen pouhé fámy. Upíři mají zuby úplně normální a nebojí se česneku ani svěcené vody. Žijí déle než lidé, přičemž i ve stopadesáti vypadají na třicet. Jsou také talentovanější než lidé. A navrch ještě ke všemu krásná upíří bohyně noci - Nyx. Může být svět, kde jsou upíři "normální", ještě dokonalejší?

Do knihy jsem se okamžitě začetla. Příběh je velmi poutavý a i postavy jsou nadmíru zajímavé. Také je celkem fascinující pozorovat vývoj vzájemných vztahů mezi postavami. Nový svět zasazený do současnosti je úžasně do detailu vykreslený, stejně jako postavy, které v něm žijí. Nechybí ani informace o historii a o tom, kdo slavný byl upír. Kniha podle mě určitě stojí za přečtení. Původně jsem tuto knihu četla jako "nouzovku", protože ji mám ve čtečce a neměla jsem s sebou další díl Krásných mrtvých, po přečtení prvního dílu Školy noci jsem se ale rozhodla na čas Krásné mrtvé odložit a upřednostnit Školu noci. Kniha je napínavá, ale konec vás moc neuklidní, protože víte, že to je jenom začátek.
Knize bych dala 5 hvězdiček z 5.

Eden Maguire - Arizona (Krásní mrtví 2)

14. března 2014 v 16:07 Mystery
Tato kniha je pokračováním knihy Krásní mrtví - Jonas, je možné, že z předchozí knihy něco prozradím, takže pokud jste nečetli knihu Krásní mrtví - Jonas a nechcete, abych vám z ní něco prozradila, článek nečtěte.

Oficiální anotace:
Odhalí Darina včas temná tajemství, aby tak vykoupila duše Krásných mrtvých?
Po Krásných mrtvých není několik týdnů ani stopy. Darině se po Phoenixovi strašně stýská. Snad se vrátí a pomůže jí vyřešit tajemství další záhadné smrti.
Je to už skoro rok, co se Arizona utopila v Hartmannově jezeře. Podle všeho (a všech) to byla sebevražda… Opravdu? Opravdu by se ta silná, sebevědomá Arizona, suverénní, nepřístupná kráska z ellertonské střední školy utopila v jezeře? Darina musí Arizoně pomoci stejně, jako pomohla Jonasovi. Ale neviditelná křídla tlučou, Krásným mrtvým hrozí nebezpečí a čas běží…


Tato kniha měla stejně jako první díl rádoby detektivní nádech, i když mi přišlo, že "vyšetřování" tam bylo méně. Díky Arizoně a její uzavřenosti byla kniha oproti předchozí méně předvídatelná. Celkově mi přišlo, že tento díl byl promyšlenější než ten první, a že do sebe příběh lépe zapadal. Tentokrát kniha nezačínala uprostřed děje, a čtenář ji lépe pochopil díky předchozí knize. Nemůžu ale tvrdit, že se mi některá z prvních dvou knih líbila více než ta druhá. Přišly mi trochu jako dvě samostatná díla, která na sebe časově navazují a mají stejné postavy, neměla jsem takovýten pocit, že čtu další díl. Bylo to kromě jiného taky tím, že na začátku knihy nebyla žádná vpodstatě rekapitulace minulého dílu. Předchozí díl byl předtím, teď je nový, tak proč se zabývat minulostí? Z toho celkem jasně vyplývá, že autorka předpokládala u případného čtenáře znalost prvního dílu. Zopakování předchozího dílu mi v knize ale nechybělo. U jiných knih mi naopak někdy vadí, když autor opakuje naprosto zřejmé informace, takže jsem to, že kniha neměla žádnou úvodní kapitolu, uvítala.
Knize bych dala 4 hvězdičky z 5.

Harlan Coben - Přistižen

10. března 2014 v 20:28 Detektivní román

Chynna má stejně jako většina mladistvých, jimž Dan Mercer pomáhá, vážné problémy. Telefonicky ho naléhavě žádá o návštěvu. Dan ví, že pokud jí vyhoví, zničí si život. Přesto to udělá. Past sklapne - televizní reportérka Wendy Tynesová ve svém pořadu Dana usvědčuje z pedofilie. Soudu se sice Dan vyhne, nenávisti rozezlených rodičů však nikoli - záhy je před reportérčinými zraky brutálně zavražděn. Po čase začne Wendy trápit svědomí, zda nepřímo nezapříčinila smrt nevinného člověka. Za každou cenu chce znát pravdu, a tak se na vlastní pěst snaží rozkrýt pozadí kauzy, jejíž kořeny podle všeho sahají kamsi do minulosti. Neuhne, ani když dávné tajemné stigma začne ohrožovat i ji…


Výborná kniha s dokonalou zápletkou. Dokonce jsem způlky neodhalila řešení dřív než Wendy, což je u mě docela vyjímečné. Zároveň to není prostá detektivka v níž seněco stane, přijde detektiv, vyřeší to a konec, ale je v tom něco víc. Bylo velmi nápadité spojit dva případy dohromady. Okolnosti jednoho případu vpodstatě pomáhají vyřešit ten druhý. Díky stopám z různých případů, které se v jednu chvíli začnou prolínat, dojde Wendy, narozdíl od policie, k tomu, jak to bylo doopravdy. Navíc je kniha ještě skvěle napsána a naplánována. Chvílemi se čtenář ocitá v jakémsi úplně odlišném prostředí, ve skrytu Wendyiných strachů (nejen o rodinu) a jejích osobních pocitů, jindy zas jsou v knize znatelné typické znaky detektivky. Kromě detektivky je kniha také ukázkou toho, co se opravdu může stát. Celkový děj je sice čím dál zamotanější, zároveň ale jako by v tom byl nějaký řád. I přes to, jak je děj spletitý, jsem neměla problém se v něm vyznat. Byl vpodstatě přehledně zamotaný (nebo zamotaně přehledný, pokud chcete, záleží na tom, jak ho vnímáte). Zároveň byla kniha zvláštním způsobem napínavá, což není úplně neobvyklé, ale ani zas tak obvyklé u detektivek. Byla napínavá jiným způsobem. Nebylo to strachem o nějakou postavu, ale kromě jiného taky tím, že prostě a jednoduše chcete vědět, jak to je, a nemáte pokoj, dokud se to nedozvíte..
Knize opravdu nemám co vytknout, děj mě doslova pohltil a já jsem hltala každé slovo, konec knihy mi pak vehnal slzy do očí.
Hodnotím 5 hvězdiček z 5.

VÝPRODEJ KNIH V LUXORU!

7. března 2014 v 19:17 první dojmy
Kdo bydlíte v Praze a rádi čtete, myslím, že by vás mohlo zajímat, že Luxor vedle obchodního domu Bílá labuť ruší a tam je "Knižní outlet". Knihy mají většinou náhodně nastrkané do polic, ale prohlédnout to tam stojí za to. Nejlevnější knihu jsem koupila za 29 korun. Když jsem se ptala, říkali, že tam budou asi do konce dubna, tak se určitě běžte podívat, jistě vás to nezruinuje.

Všechny knihy mě dohromady stály 1036 kč (za 17 knih)
Tady je seznam knih, které jsem si koupila a jejich hodnocení (1-5 hvězdiček), pokud jsem je už četla:

Nicholas Evans - Zaříkávač koní

7. března 2014 v 18:45 Světová literatura
Oficiální anotace:
Pod modrým nebem Montany se setkávají hrdinové příběhu zraněného koně, zmrzačené dívky, ctižádostivé matky a "zaříkávače koní", člověka, který dokáže léčit divoké, neovladatelné koně. Grace je jediné dítě Annie Gravesové, šéfredaktorky prestižního newyorského časopisu, a jejího manžela, právníka Roberta. V okamžiku, kdy si dívka jednoho zimního rána vyjede na svém koni Tulákovi a srazí ji čtyřicetitunový nákladní vůz, se však životy všech členů rodiny obrátí vzhůru nohama.


Po pravdě, kniha mě ani trochu nenadchla. Děj nebyl příliš zajímavý a kniha nebyla napsána tak, že by to čtenáře zrovna okouzlilo. Zezačátku bylo poměrně zajímavé sledovat děj z pohledu různých lidí, i když to byla celkem slátanina, ale pak se kniha zvrtla vpodstatě v porno. Sáhodlouhé popisy toho, co spolu různí lidé dělali byly opravdu podrobné. Kniha mě velmi znechutila. Nikde není informace o tom, že by v knize bylo neco takového! Proboha! Opravdu bych si knihu nekoupila kdybych věděla, co je uvnitř! Nechápu, proč se takhle otřesná kniha těší takové oblibě. Jak je možné, že se stala bestsellerem? Po dlouhé době jsem zase četla knihu, která se mi opravdu nelíbila a názor na ni nezměním. Proto mi také trvalo tak dlouho knihu přečíst.
Knize bych dala maximálně 1 hvězdičku z 5.

Susanne Collins- Síla vzdoru (Hunger games 3)

3. března 2014 v 23:06 Dystopie
Tato kniha je pokračováním knih Aréna smrti a Vražedná pomsta, je pravděpodobné, že z předchozích knih něco prozradím, takže pokud jste nečetli předchozí díly Hunger Games a nechcete, abych z nich něco prozradila, článek nečtěte.

Oficiální anotace:
Proti všem očekáváním přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo postání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo… Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká.


Tenhle díl mi nepřišel tak dobrý jako předchozí dva, ale to neznamená, že byl špatný, to nebyl ani náhodou. Začátek knihy byl trochu hektický, což je vzhledem ke konci minulého dílu pochopitelné. Tento díl má narozdíl od předchozích dvou úplně jiný děj. Žádné Haldové hry, žádný Dvanáctý kraj. Odehrává se v úplně neznámém prostředí Třináctého kraje a také na palubě vznášedel. V tomto díle není zas o tolik více akce než v předchozích, ale je to naprosto jiný typ akce. Je to vpodstatě válka mezi Kapitolem a kraji. Dvanáctý kraj je nadobro zničen a zcela opuštěn. Autorka se možná rozhodla čtenáře zničit emočně, vzhledem k tomu, co se v Panemu odehrává.

Myslím, že třetí díl knihy byl nejvíce nabitý emocemi. Snad proto ho nebudu hodnotit hůř než předchozí díly.
Knize bych dala 5 hvězdiček z 5.
Kdybych ji hodnotila hůř, bylo by to hlavně pro to, co se stalo skoro na konci. To autorce asi nikdy neodpustím. Proč to udělala? Vždyť i to, co se dělo předtím bylo dost hrozné.

Abych mohla objasnit, o čem tu píšu, budu muset prozradit konec celé trilogie. Pokud jste třetí knihu nečetli a nechcete vědět, jak celá trilogie skončí (a to byste přišli o hodně překvapení, kdybych vám to prozradila), nečtěte zbytek článku.

Susanne Collins - Vražedná pomsta (Hunger games 2)

2. března 2014 v 23:17 Dystopie
Tato kniha je pokračováním knihy Aréna smrti, je pravděpodobné, že z předchozí knihy něco prozradím, takže pokud jste knihu Aréna smrti nečetli a nechcete, abych vám z ní něco prozradila, článek nečtěte.

Oficiální anotace:
Jste hladoví po dalším strhujícím čtení? Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje! Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?


Tato kniha je vlastně velice podobná prvnímu dílu. Další hladové hry. Ale napětí v knize stoupá, což se projevuje i na chování postav. Myslím, že to, co se v knize děje není moc předvídatelné. Také už tu má větší význam Reprodrozd, který se stal symbolem povstalců. V této knize je hlavně zakímavé sledovat, jak ani obyvatelé Kapitolu nevědí, co se děje v krajích okolo. Prezident je krmí stejnými klamnými informacemi jako obyvatele krajů.
Knize bych dala 5 hvězdiček z 5.
Třetí čtvrtohry se mi líbily asi z celé trilogie nejvíc.
Film je podle mě taky moc povedený, ale myslím, že pokud jste nečetli knihu, tak ho úplně nepochopíte.

Veronica Roth: Aliance ( vyjde v dubnu 2014)

1. března 2014 v 10:00 první dojmy
Vyjde 7. dubna 2014 !


Po tom, jak skončil minulý díl se asi nikdo nemůže divit tomu, že se dalšího dílu přímo nemůžu dočkat. A vyjde až v dubnu! :-(
V anglických recenzích se píše hlavně o tom, že v této knize se poprvé dozvídáme, co to vlastně Divergence doopravdy je a co je na ní tak nebezpečného. Dále se snad dozvíme, co se dělo za hranicemi města, proč byl plot uzamčen zvenku.
Přeji všem, co se nemohou dočkat stejně jako já, aby to do dubna nějak přežili. :-)